"Finished Products": 1960 Supplier(s) found

Country Category
TURKEY
Finished Products, Diamond Jewellery, Designer
BILLUR JEWELLERY
Mireille Collection founded in 1987 by Billur Jewellery creates a new collection named Mireille Collection between 2010-2012 and brings a new viewpoint to the jewellery sector.
Visit Showroom Contact Us
TURKEY
Finished Products, Diamond Jewellery, Manufacturer
Merz Export GmbH
Manufacturer of lockets in Gold and Sterling Silver. Our Brand is K&L "Kordes & Lichtenfels" established 1884.
Besides we produce cuff-links, tie-bars, broches, pendants, crosses and earrings.

Hersteller von Medaillons in Gold und Silber. Unsere Marke ist K&L "Kordes & Lichtenfels" gegründet 1884.
Außerdem fertigen wir Manschettenknöpfe, Krawattenhalter, Broschen, Anhänger, Kreuze und Ohrschmuck.
Visit Showroom Contact Us
GERMANY
Finished Products, Gold Jewellery, Manufacturer
Hugo E Jung
Founded in 1977, Manufacturers, Importers and Distributors of Gold, Sterling Silver and Stainless Steel.
We are specialized in chains. Besides we offer all kind of ladies and gent's jewellery.

Gegründet 1977, Hersteller, Importeur und Großhändler von Gold, Sterling Silber und Edelstahl. Unser Schwerpunkt sind Ketten. Außerdem bieten wir eine große Auswahl an Damen- sowie Herrenschmuck.
 
Visit Showroom Contact Us
GERMANY
Finished Products, Gold Jewellery, Wholesaler
DOĞANLAR KUY. TOP. PER. SAT.-MURAT & FATİH DOĞAN
Özgün ve farklı tasarımlara sahip takılarıyla kuyumcuların vitrinlerini süslemeye devam eden Doğanlar Kuyumculuk, yüzlerce çeşit “Elita” markası modelini müşterilerine sunuyor. 1986 Yılında Kurulan Kahramanmaraş’ın lider markalarından Doğanlar Kuyumculuk 2013 yılında kurduğu “Elita” markalı üretimlerini gerçekleştirerek Türkiye’deki satış ağı ile başta İç Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz ve Türkiye’nin her bölgesinde her kültüre her yaşa özel ürünlerini sunmaktadır. Özgün, genç ve modern bir marka algısıyla yola çıkan “Elita” müşterilerine yepyeni modeller sunuyor.
“Elita” firma sahipleri Murat ve Fatih DOĞAN kardeşler markamızın sunduğu ürün çeşitliliğini ve yeni koleksiyonlarını şöyle anlatıyor; “ Yılın son aylarını yaşadığımız şu günlerde müşterilerimize yüzlerce çeşit modeller hazırlandı. Ürünlerimizi almak isteyenlerin tercih edebilecekleri modellerimiz yer almakta.
Doğanlar Kuyumculuk’un bugün bulunduğu konumuna ulaşmasındaki önemli başarı faktörlerinden önde gelenler, koleksiyon seçimindeki titizliği, ar-ge çalışmalarına verdiği önem ve gündemi takip etmedeki başarısıdır. Bu sayede uzun yıllardır son derece zengin ve kolay satılabilir, nihai tüketiciler tarafından ilgi gören koleksiyonlara imza atıyoruz. Bu alanda iddalı bir konumda olduğumuzu söyleyebillirim. Koleksiyon geliştirme süreçlerimize ayrı bir önem veriyor ve her zaman oldukça fazla sayıda yeni ürünü müşterilerimizin beğenisine sunabiliyoruz’’.
Visit Showroom Contact Us
TURKEY
Finished Products, Gold Jewellery, Manufacturer
ANT JEWELLERY
We produce 14K-18K gold sets with zircon stones. And our goods can be used as montur for diamonds. We have factory and we making all production process. We mostly working on exportation (Morocco, Greece, USA, Algeria, Russia, Iran..etc.). Our quality is our difference in our sector.
 
Visit Showroom Contact Us
TURKEY
Finished Products, Gold Jewellery, Manufacturer
Ofir Srl
OFIR Atelier is a family run business founded by Alberto Vaccari, who was a renowned Italian jewellery designer and maker since 1950.
All OFIR's jewels have always been and still are handcrafted in Valenza, a town with over 150 years of handcrafted jewellery tradition.
Manuel Vaccari, Alberto's son, continues his father's work with a commitment to beauty and to keeping up company's traditional high standards of quality and design whilst introducing new concepts and ideas.
Guided by true passion for high quality jewellery and skill, Manuel Vaccari follows every step in the creation of OFIR's unique pieces very closely, thus meeting all the demands of its discerning clientele in the best family tradition.
All OFIR’s exclusive models includes rings, earrings, bracelets, pendants, brooches, necklaces, cufflinks made of 18k gold or platinum with diamonds, precious and semi-precious stones.
We also have a stunning production of unique jewellery with original ancient Roman and Greek coins.
Visit Showroom Contact Us
ITALY
Finished Products, Diamond Jewellery, Manufacturer
BAYAM KUY. BİL.SİST.MAK.İLE.OTO.TEKS.İML.SAN.TİC. A.Ş.
We are a company based in Ankara Türkiye in the jewelery business with in total 9 shops. We provide a huge rang of jeweleries made from gold with diamonds and also other gems. We also have a range in 24 k gold handmade products. We provide also various loose gems. Most of the products are from our own production.
Visit Showroom Contact Us
TURKEY
Finished Products, Diamond Jewellery, Manufacturer
Ebner Fine Gems GmbH
More than 20 years of experience in the jewellery business has given us the expertise to assemble our outstanding range of exclusive gems and allow us to offer individual advice, excellent and reliable service.
We are constantly looking for unique pieces to add to our exclusive range of high qualitiy gems and pearls. Beside the unique unsusual coloured, individual pieces we would also like the highlight our range of exceptionally well harmonised gem and pearl pairs. In this category we believe we are one of the market leaders. Of course we also offer individually created cultured pearls and necklaces.
Visit Showroom Contact Us
GERMANY
Finished Products, Others, Wholesaler
MACHA DIAMOND
uruluşunu 2000'li yıllarda tamamlayan merkez binası İstanbul'da yer alan Macha Diamond;
Kendisine ait tasarımları, üretim ve değerli mücevherler ile bezenmiş el yapımı modern ürünleri ve rekabet gücü ile sektörde kendine hatırı sayılır bir konum edinmiş, sektörün en çok tanınan pırlanta firmalarından birisidir.
Günümüz modasını yakından takip eden ve yenilikçi tasarımları ile sektörde farklı bir yer edinen Macha Diamond; günümüzde hızla değişen tüketici eğilimlerine aynı hızla modern, kişiye özel ve zarif tasarımlarla sonsuz ışıltılar katmaktadır.
Macha Diamond; global arenada en tanınmış markalardan biri olmayı kendine misyon olarak alırken; kalite, yenilikçi tasarımlar ve kişinin kendi hikayesini yansıtan tasarımlar gibi sahip olduğu firma değerlerinden ödün vermeden yoluna devam etmektedir.
Genç, dinamik çalışma ekibi ve kısa zamanda yaygınlaşan satış noktası ağı ile doğru ve kendinden emin adımlarla ilerleyen Macha Diamond, şimdiden sektörünün güçlü oyuncularından biri durumundadır.
Visit Showroom Contact Us
TURKEY
Finished Products, Diamond Jewellery, Wholesaler
YOUR RECENTLY VIEWED ITEMS